Заслуцький НВК "Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад"

   





Поради психолога

                   Пам’ятка для батьків

 

                            ЯК ПРАВИЛЬНО РОЗЛУЧАТИСЯ З ДИТИНОЮ ПЕРЕД ВІДВІДУВАННЯМ САДОЧКА

Напевно, найскладнішим моментом як для малюка, так само і для його батьків є момент ранкового розставання. Адже мама, відводячи вперше в сад своє маля, часто дуже нервує і переживає. Дитина це відчуває - і теж переживає. Тому Вам самим потрібно навчитися розлучатися з дитиною: вгамуйте тривогу і докори сумління через рішення вийти на роботу. Якщо мама впевнена, що з її малям у садку все буде гаразд, - так і буде.

· Дорогою розповідайте щось захопливе.

· Будьте чесні з дитиною. Не тікайте! Чітко скажіть: «Я йду на роботу, але я прийду за тобою після того, як ти поїси й поспиш».

· Дайте малюку із собою «талісман»: улюблену іграшку, вашу хустинку.

· Вигадайте ритуали прощання. Більш комфортному розставанню з дитиною сприятиме невеликий ритуал: поцілунок, обійми, ласкаве слово на вушко. Після цього - йдіть відразу. Чим довше ви будете тупцювати в нерішучості - тим більша ймовірність того, що дитина почне вередувати. І не слід переживати і повертатися, почувши плач дитини! У більшості випадків вже через пару хвилин малюк перестає плакати, відволікається і йде грати. Пам'ятайте про це, матусі! Поки дитина в саду, не мучтеся переживаннями, не сумуйте і, тим більше, не плачте. Здоровим дітям просто необхідно навчитися обходитися без прискіпливого догляду батьків, колектив садочка має стати його близьким і приємним оточенням на певний час.

·Навчіть дитину знайомитися з іншими дітьми, звертатися до них по імені, просити, а не забирати іграшки, у свою чергу, пропонувати іграшки іншим дітям.

·Не піддавайтеся на маніпуляції дитини - плач, умовляння, гнів. Чітко кажіть: «Ти будеш ходити в садок тому, що ти вже великий. А я допоможу тобі».

·Найголовніше - не бійтеся сліз дитини, адже вона поки що не може реагувати інакше! Не дратуйте дитину своїми сльозами і нервозністю. Багато мам не можуть стримати емоцій при розлученні з дитиною вранці, коли дитина йде до групи.

·Важливо: якщо з кимось із батьків (частіше з мамою) дитина розлучається особливо важко, нехай спочатку її водить в дитячий сад той, з ким вона готова розлучитися спокійніше (тато, бабуся).

·Пам'ятайте, що всі діти - різні, тож у кожного процес адаптації проходить по-різному. Не намагайтеся підлаштуватися під загальноприйняті норми і шаблони, не засмучуйтеся, якщо чужі поради і досвід не працюють. Але не здавайтеся, якщо перший день чи навіть тиждень у новому колективі дався вам важко! Оточіть дитину турботою і дайте їй правильну підтримку, яка в цей період надзвичайно необхідна дитині, - і у вас все вийде!

·І ще. За час, проведений у розлуці з мамою, у малюків... немов сідає батарейка. Дитина потребує «підзарядки» - тісного спілкування з мамою. Тому, навіть якщо в домі є інші діти, хоча б півгодини приділіть особисто малюку. Разом погуляйте, почитайте книжку. А ввечері візьміть на руки, поколисайте, зайвий раз обійміть: тілесний контакт обов'язковий! Адже ваше сонечко дуже сумує за вами.

 

АДАПТАЦІЯ ДИТИНИ ДО ДОШКІЛЬНОГО ЗАКЛАДУ.

 ПОРАДИ БАТЬКАМ

 

Адаптація  - пристосування організму до нових обставин,  а  для дитини дошкільний заклад саме і є новим, ще невідомим простором, із новим середовищем, новими взаєминами. Адаптація включає широкий спектр  індивідуальних реакцій, характер яких залежить від психофізіологічних і особистісних особливостей дитини, від сімейного ставлення, від умов перебування в дошкільному закладі.

Процес пристосування (адаптації) до дитячого садка проходить досить індивідуально. Одні діти легко і швидко звикають, не примушуючи батьків турбуватися та переживати. Інші, навпаки, звикають довго, хворобливо, а іноді й зовсім не можуть адаптуватися.

Як допомогти дитині швидко і легко адаптуватися до нових умов?

1. Батьки повинні знати, що адаптацію малюка до дитячого садка можна умовно розділити на три види – важку, середню і легку адаптацію.

Важка адаптація дитини до дитячого садка зазвичай триває близько місяця. Цей період супроводжується погіршенням або втратою апетиту у дитини, порушенням сну і сечовипускання. Малюк при важкій адаптації може ставати млявим, втомленим, постійно вередує. Крім цього, при важкій адаптації у дитини спостерігається низка простудних захворювань.

При середній адаптації дитина також може вередувати, але це відбувається періодично і буває не часто. Такий вид адаптації зазвичай триває приблизно пару місяців. При цьому малюк також періодично може хворіти різними захворюваннями.

Найбільш безболісною для дитини та її батьків є легка адаптація, яка триває близько місяця. При легкій адаптації до дитячого садка дитина впевнена, відчуває себе в основному комфортно, хворіє рідко.

2. Безумовно, дуже важливим фактором для адаптації дитини до дитячого садочка є вік дитини. П’ятирічна дитина адаптується до нових умов набагато легше і швидше, ніж дворічна чи трирічна, оскільки у більш старшого малюка готовність до змін і до нових умов життя набагато вища. Так, до того ж, в такому віці у дитини є більш міцний імунітет, який може захистити організм від багатьох хвороб.

3. Прийшовши в дитячий садок, дитина змушена адаптуватися також і до нового харчування, яке може істотно відрізнятися від домашнього. Раціон харчування в садочках продуманий до найменших деталей і включає в себе овочі, злаки, фрукти, м’ясо та молочні продукти, які містять необхідні для дитини вітаміни і мікроелементи. Однією з причин, по якій у дитини немає бажання їсти дитсадочкову їжу, може бути відсутність багатьох солодощів в меню, до яких дитину привчили батьки вдома.

Тому рекомендуємо ознайомитись з меню дитячого саду і ввести в раціон харчування малюка нові для нього страви.

У тому випадку, якщо має місце зовсім інша причина відмови дитини від їжі в дитячому садку, то батькам необхідно поговорити на цю тему з вихователем і разом спробувати вирішити проблему.

4.Батьки повинні постійно стежити за здоров’ям і самопочуттям малюка, який відвідує дитячий садок. Також, навіть не дивлячись на те, що Ви дуже переживаєте за своє чадо, наочно демонструвати це не варто, оскільки Ваша тривога може передатися і дитині.

5.У період адаптації дитини до садочка батькам необхідно бути особливо уважними до неї, всім цікавитися, і максимально часто бути поруч. Дозволяйте своєму малюку брати з собою в садок улюблені іграшки та інші речі, оскільки вони можуть допомогти йому легше звикнути до нових умов.

6. Постійно хваліть дитину, за те, що вона розуміє, що відвідування садка є необхідним. Дуже добре буде придумати деякі способи заохочення за зразкову поведінку дитини в дитячому садочку. Намагайтеся якомога частіше хвалити дитину і виявляти до неї теплі й ніжні почуття.

7. Ніколи не лякайте дитину садком, оскільки, таким чином, Ви формуєте у малюка негативне ставлення до садочка і до вихователя.

8. У тому випадку, якщо Ваша дитина дуже болісно реагує на розставання з мамою, то краще нехай у дитячий садок його відводить тато. З татом дитині зазвичай легше прощатися, оскільки вона раніше неодноразово проводжала його на роботу.

9. Також дуже важливо відрегулювати режим дитини, який буде збігатися з режимом садка.

Безумовно, кожна дитина адаптується до дитячого саду по-різному, але всі вони чекають від батьків підтримки і розуміння. Дуже важливо дати дитині зрозуміти, що в сім’ї його дуже люблять і з нетерпінням чекають на його повернення додому з дитячого садка.

 

ЯКИМ МАЄ БУТИ ПЕРЕГЛЯД МУЛЬТФІЛЬМІВ,

АБИ ВІН  ПРИНОСИВ КОРИСТЬ, А НЕ ШКОДУ?

 

Мультфільми впливають на розвиток всіх сфер психіки. По-перше, через них дитина засвоює способи поведінки, алгоритми досягнення цілей. По-друге, мультфільми надзвичайно розвивають емоційну сферу, вони вчать бути у відносинах – дружити, любити, допомагати, відстоювати своє, ділитись… По-третє, вони дають великий пізнавальний ефект – через них дитина отримує знання про явища та предмети, розвиває мислення, пам’ять, увагу, сприймання та уяву.

Що ж варто знати батькам, щоб мультфільми дійсно мали позитивний вплив?

Коли дивитись? ВООЗ рекомендує дітям до 3-х років не показувати мультфільми взагалі. Оскільки у малечі такого віку переважає наочно-дійове мислення, їх розвиток відбувається через предметну діяльність, а точніше через маніпуляції з предметами. Мультики не дозволяють торкнутись до предметів, все відбувається в образах, до чого нервова система дитини ще не дозріла. Найкращий вік, коли перегляд мультфільмів приносить максимальну користь, вважають вік від 5 до 7 років. В цей час діти вже багато чого розуміють, разом з тим досить відкриті для нового досвіду і вірять в чудо.

Скільки дивитись? ВООЗ рекомендує молодшим дошкільникам (3-4 роки) дивитись мультфільми не більше 15 хв. на день. Старшим – не більше 30 хвилин. На скільки я знаю, мало хто дотримується подібних норм, і багато батьків дозволяють дітям дивитись набагато більше. Особисто я вважаю, що окрім мультиків у дитини повинно бути ще безліч корисних занять, і якщо вони мають місце і відбуваються якісно, то не обов’язково дотримуватись встановлених меж.

Про що дивитись? Батькам варто подивитись мультфільм перед тим, як показувати його дитині. Оскільки в наш час багато мультфільмів мають досить специфічні сюжети, які несуть найрізноманітніші ціннісні орієнтації, що можуть суперечити вихованню, яке дають батьки. Меншими дітками краще сприймаються мультики, де показані прості форми, героями є тварини, які говорять досить простими фразами. Варто зазначити, що від сюжету мультику дитина будь-якого віку бере щось своє. Так, здавалось би мультфільми для старших дошкільників, маленька дитина може переглядати, але як правило вона не зрозуміє основної суті мультику, але зверне увагу на другорядні персонажі, які виконують більш зрозумілі дії.

Як дивитись? Якщо ви показуєте мультфільми дітям до 3-х років, обов’язково дивіться їх разом і допомагайте виразити емоції, які накопичуються протягом перегляду, «називаючи» почуття, описуючи події. Після мультику часто діти пробують програвати окремі елементи сюжету, які стали для них емоційно насиченими. Таким чином вони надають вихідним почуттям, які накопились, що безумовно має терапевтичний ефект. Важливим тут є один момент – дитина повинна сама вибудовувати сюжет і вести гру, батьки мають привносити мінімум свого. Крім того, під час такого процесу можна корегувати різні способи поведінки, які дитина отримала через мультики, особливо якщо вони вам не до вподоби.

Що не можна робити категорично? Годувати і присипати дітей під час перегляду мультфільмів. Дитина повинна їсти тоді, коли організм дає сигнал голоду. Але батьки часто використовують улюблений мультфільм для того, щоб відволікти увагу малечі, адже саме тоді набагато легше «нагодувати». Внаслідок цього їжа може стати не лише природнім засобом насичення організмом поживними речовинами, а способом долати стреси, вгамовувати бурі емоцій та почуттів. Порушується природний баланс.

Засинати дитина повинна в спокійній обстановці, повністю розслабившись. А мультики викликають бурю емоцій та переживань, які до того ж не знаходять свій вихід. Це дуже шкідливо для нервової системи малюка!

Пропонуємо ознайомитися з декількома нескладними рекомендаціями для того, щоб перегляд мультфільмів приніс малюкові більше користі, аніж шкоди:

1. Час, проведений дитиною біля екрана, має строго дозуватися.

2.По можливості дивіться мультфільми разом з дитиною, обговорюйте їхній зміст після перегляду, попросіть малюка наступного дня переказати сюжет мультфільму. Якщо у маленького глядача виникають якісь запитання, наприклад, з приводу мотивації дій героїв, неодмінно поясніть йому і спробуйте в свою чергу запитати дитину: «А як би ти вчинив на місці головного героя?».

3.Перші мультфільми малюка за тривалістю не повинні перевищувати 5–10 хвилин. Найкраще підійдуть повчальні і добрі мультики, герої яких гарно намальовані або зроблені (якщо це ляльковий мультфільм). Гарний музичний супровід казки також збагачує її перегляд.

4. Діснеївські мультфільми та їм подібні продукти західної анімації більше підійдуть для дітей старшого віку. Ці мультики галасливіші і динамічніші, подекуди їхні персонажі поводяться дуже агресивно, отож далеко не всі вони підходять для несформованої психіки малюків.